Drewniane drzwi – odrobina natury w każdym wnętrzu

Drewno to klasyka wystroju wnętrz od wielu lat. Zarówno drobne wykończenia jak i większe elementy drewniane doskonale sprawdzą się w domach urządzonych klasycznie oraz nowoczesnych loftach.

Doskonałym pomysłem na nadanie wnętrzu naturalnego, nieco rustykalnego nastroju są drzwi wewnętrzne drewniane lub imitujące drewno. Jakie mamy możliwości do wyboru? Co wybrać do naszego domu?

Skrzydła drewniane

Najbardziej klasyczne odrzwia to te produkowane z litego drewna lub klejone z wielu elementów. Ich niewątpliwą zaletą jest trwałość. Przy dobrej konserwacji wykonane z drewna skrzydła potrafią wytrzymać wiele lat w niezmienionym stanie.

Jednakże, ich wadą może być ich waga i rozmiar. Modele wykonane z litej płyty potrafią ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów! Są też nieco szersze niż drzwi z materiałów syntetycznych, przez co nie będą najlepszym rozwiązaniem do ciasnych pomieszczeń.

Za to doskonale się sprawdzą w dużych, przestronnych pomieszczeniach.

Drewniana okleina

Jeżeli jednak szukamy nieco lżejszych modeli, zajmujących o wiele mniej miejsca, lecz wciąż chcielibyśmy mieć naturalne drewno, warto wybrać skrzydła w naturalnej okleinie. Zazwyczaj są to drzwi wewnętrze, wykonane z mocnej płyty wiórowej lub z ramy wypełnionej lekkim materiałem.

Oklejone one są cienką okleiną, wykonaną z naturalnego drewna. Skrzydła te występują w różnych wariantach kolorystycznych i zabezpieczone są ekologicznymi lakierami. Modele tego typu są nieco mniej wytrzymałe na uszkodzenia niż te wykonane z litego drewna, lecz przy odpowiednim użytkowaniu także będą nam służyły wiele lat.

Syntetyczna okleina imitująca drewno

Jeżeli jednak preferujemy dużą trwałość i woliny syntetyczne materiały powinniśmy wybrać drzwi w syntetycznej okleinie, wyglądem imitującej drewno. Tu mamy do wyboru niemal nieskończoną paletę kolorystyczną.

Faktura okleiny jest stworzona w taki sposób, aby wydawało się, że mamy do czynienia z prawdziwym drewnem. Jest to bardzo popularny rodzaj skrzydeł wewnątrzlokalowych, gdyż charakteryzują się one stosunkowo niską ceną, trwałością i nie wymagają specjalnej konserwacji.

Syntetyczna okleina jest też o wiele prostsza do czyszczenia z różnych zabrudzeń niż klasyczne drewno.